Незважаючи на весь технічний прогрес грошові купюри все ще не здають свої позиції безготівковим методам оплати. А якщо так, то давайте подивимося, як перевірити справжність грошей до того, як вони опиняться в нашому гаманці. Гривні, долар США, євро - найпопулярніші банкноти України. Коли ми їх забираємо, необхідно не тільки їх перерахувати, але і подумати, як перевірити справжність гривні. Давайте проаналізуємо найпростіші ознаки справжності банкнот візуально і на дотик.
Перш за все, розмір конкретної банкноти не повинен відрізнятися від купюри аналогічного номіналу. Якщо банкноти відрізняються від їх аналогів, варто перевірити справжність грошей в банку. Далі, оцініть папір, з якого зроблені банкноти, він повинен бути щільним і шорстким. В даний час льон і бавовну додають в деревну масу під час виготовлення паперу, тому банкноти є пластичними, але в той же час шорсткими. Цю шорсткість ви повинні відчувати кінчиками пальців. Навіть у потертій гривні або долара повинен бути об’єм - смужки, риси обличчя, символи, номінал купюри.
Давайте подивимося, як ви можете перевірити справжність валюти - почнемо з гривні.
Він збігається з портретом людини, яка зображена на купюрі. Знак розміщується в першій третині банкноти. Водяний знак повністю видно на просвіті.
Написи, лінії і зображення, які відчуваються на кінчиках пальців, є тактильними.
Елементи, які роблять зображення тривимірним, з ефектом 3D.
Багато барвистих ниток, які були введені в структуру паперу, відчуваються кінчиками пальців, створюючи рельєф і надаючи об'ємний візуальний ефект.
Кожен персонаж, зображений на портреті, пов'язаний з його номіналом. Наприклад, Леся Українка зображена на двохсот гривневій купюрі, а Григорій Сковорода на банкноті номіналом в 500 гривень. Причому образ історичного діяча, можна побачити в будь-якому місці банкноти, тому що він промальований у внутрішній структурі банкноти, це особливо добре видно на просвіт.
Перевірка банкнот під різними кутами дозволяє побачити зміну кольору, яким надрукована банкнота. Наприклад, число 50 під кутом 90 градусів - фіолетове, а 30 С - оливкове.
Відсутність хоча б одного з цих ознак є підставою для звернення до фахівця – працівника банку, касиру.
Гривня має 5-7 ступенів захисту. З доларом же все складніше. Експерти кажуть, що випущені в останні роки купюри мають показник в 12-13 ступенів, що не дивно, оскільки, на цю валютну одиницю припадає 80% -ів світової торгівлі. На додаток до Сполучених Штатів, деякі країни вважають долар своєю національною валютою, інші ж використовують його в якості паралельної валюти. Тепер подивимося, як перевірити справжність долара в домашніх умовах. Схема перевірки аналогічна аналізу гривневих банкнот, так як багато країн керуються системою захисту долара при створенні власної валюти.
Ви можете перевірити справжність євро за допомогою тієї ж функції - рельєф, графіка, відповідність обсягу заявленим стандартам. Розмінну монету підробити ще важче. По-перше, практично неможливо відтворити характерний колір сплаву, чіткість рельєфу і стандартну вагу монети. По-друге, саме виробництво є збитковим, а створення підроблених монет популярних номіналів (50 центів, 1 євро і 2 євро) до сих пір невідомо.
Професіонали, які щодня працюють з готівкою, використовують спеціальні методи для перевірки справжності банкнот, розглянемо їх більш детально:
Сьогодні, різні додатки дозволяють швидко і легко перевірити справжність валюти. Ви встановлюєте на свій смартфон програму для визначення автентичності конкретної валюти. Сумно, але для української гривні, подібної програми ще немає.
Якщо у вас є підозріла гривнева банкнота, ви можете безкоштовно перевірити її в державному банку. У Національному банку, Приватбанку, Ощадбанку, за запитом клієнта, готові перевірити справжність банкноти.
В обмінниках автоматично перевіряють долар і євро. Крім того, юристи, агенти з нерухомості і автодилери мають спеціальну техніку для перевірки автентичності долара.
Якщо ви вирішите щось купити і розплатитися підробленою купюрою, на вас звернут увагу правоохоронні органи. До речі, у всіх випадках «контрафактна валюта» вилучається і компенсацію, на жаль, ви не отримаєте. Тому при покупці автомобіля або квартири, гроші повинні перевірятися безпосередньо під час операції.
Гривня рідко підробляється, в основному це роблять непрофесіонали, тому виявити підроблені ознаки можна на дотик або візуально. Євро ж підробляють ще рідше, тому що безготівкові платежі більш популярні в Європі, тому це «виробництво» не вигідно для фальшивомонетників. Підроблені долари США мають різне походження - над цим працюють окремі «умільці» або ж ціла злочинна група, тому завжди варто перевіряти справжність долара. Зменшити ризик отримання підроблених купюр дозволити перейти на електронні гроші і безготівкові платежі.